3 Kasım 2019 Pazar

38.İSTANBUL KİTAP FUARI MACERAMIZ

Uzun bir aradan sonra, MERHABA DOSTLAR!


Tabii ki 2019 Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı izlenimlerimi yazmak için canım bloguma geri döndüm!

Blog yayınlarımı instagram.com/hakikimuhabbet adresinden sürdürüyorum, bilginiz olsun. Ama kitap fuarını burada geniş geniş yazmak istedim doğrusu.

Yıllardır La Capitana ile devam ettirdiğimiz fuar geleneğimizi bu sene tek başıma sürdürmem gerekti çünkü La Capitana'cığım ailesiyle Vancouver'a göç etti. Sabah erken kalkıp hazırlanırken kaptancığımın bana Kore'den getirdiği mineral far ile makyaj yaptım ki, o da bir şekilde bugünün bir parçası olsun.

Sezgin Kaymaz


Yine de fuara yalnız gitmedim:) Sabah erkenden Hale'ye gidip canımız yazarımız ve dost Sezgin Kaymaz ile kahvaltıda buluştum! Hale'ciğin hazırladığı kuş sütü eksik sofrada mükemmel bir kahvaltı yaptık ve fuara doğru yola çıktık. Şansımıza boş bir metrobüs gelince otura otura Tüyap'a geldik.

Geçen senelerde metrobüsten Tüyap'a giderken üst geçitte hep izdiham olurdu, hatırlarsınız. Bu sene yeni bir üstgeçit daha eklenmiş, geliş ve gidiş ayrılmış birbirinden. Üstgeçitlerdeki bütün yürüyen merdivenler de çalışıyor! Rahatça metrobüsten fuara geçebildik, Ekrem Başkan çalışıyormuş herhalde ne bileyim. Yürüyen merdivenler hayat kurtarıyor ve enerjinizi fuara saklayabiliyorsunuz.

Geleneksel fuar hatırası fotoğrafımızdan sonra içeri girdik. Giriş ücretinde artış yok, 10 Lira devam.

2019 Fuar Hatırası

Fuarda bu sene geçen seneye göre biraz daha kalabalık artmıştı ama eski yılların o tıkış tıkış izdihamı yine yoktu. İndirimler düşük, %25 - %30 bandında. Yani indirim için değil yayınevlerinin kampanyaları için gidilebilir.

Fuarda ilk gördüğüm 6:45 stantı idi. Aaa bunlar senelerdir fuara gitmeyiz, kahrolsun fuar filan diye twitler atmıyor muydu? Yanlışım varsa söyleyin. %30 indirimleri vardı ama ilgimi çeken birşey görmedim. Yaylıbacak Jack serisini yarıda bıraktıkları için küsüm zaten.

Can Yayınlarında %30 indirim vardı. Mahir Ünsal Eriş'in Sarıyaz ve Kara Yarısı kitaplarını aldım. Bunlar yeni değil ama alamamıştım bir türlü, fuara kısmetmiş.

Can Yayınları


Can Yayınları

Yitik Ülke fiyatları çok uygundu, kitapları 10, 15 liradan satıyorlar. Epeydir aklımda olan Gürgen Öz'ün Karanlık Köy romanını aldım. Bir de yayınevi tavsiyesiyle Mehtap Erel'in Yatır diye bir korku romanını aldım. Tohım da verdiler, çok tatlı bir yayıncı Yitik Ülke. Aklımda 80'ler Kitabı kaldı, alsa mıydım?

Yitik Ülke

Domingo'nun yıldızı tabii ki muazzam ATLAS idi. O kadar kocamandı ki, taşıyamam diye almadım. Çünkü fuardan eve değil Kadıköy'e gidecektim. Cuma günü yeniden fuara gitmeyi planlıyorum, gidecek olursam alacağım.

Domingo Yayınevi

Domingo'dan çıkan kitapları düzenli olarak aldığım için fuarda yeni birşey yoktu benim için.

Domingo Yayınevi

Domingo'da fuara özel 3 kitap 58 Lira :

Domingo Yayınevi


Ephesus'da 5 Lira, 10 Lira kitaplar:

Ephesus
Ephesus

Kırmızı Kedi'de %25 indirim vardı, bence fuar için son derece yetersiz. Fuara geliyorsak en az %30 , %40 indirimi hakediyoruz bence.

Kırmızı Kedi

Sezgin Kaymaz'ın yeni hikâye kitabı Benyusuf ile müthiş Geber Anne'nin yeni basımını aldım. Sezgin Kaymaz, yeniden basılan romanlarını elden geçirip eklemeler yapan, yenileyen bir yazar, o yüzden her yeni basım tekrar okunası.

 Kırmızı Kedi'nin çok güzel bir  SANAT serisi var, bu seriden Nazım Hikmet ile Semiha Berksoy'un yazışmalarını almıştım Abidin Dino'nun Fikret Mualla için yazdığı "Gören Göz İçin Fikret Mualla" kitaplarını almıştım. Fuardan da Semiha Berksoy ile Fikret Mualla'nın yazışmalarını aldım.

Kırmızı Kedi

Sezgin Kaymaz imzası


Sel Yayıncılık'da 5 Lira - 10 Lira kampanyalı kitaplar vardı:)

Sel Yayıncılık

Sel Yayıncılık

İletişim Yayınları klasiklerde %30 indirim yapmış, diğer tarafa bakmadığım için genel indirim oranını göremedim.

İletişim Yayınları

Ahmet Ümit bütün külliyatı ile Yapı Kredi'ye geçmiş, Yapı Kredi mutat %25 indirimini veriyor fuarda. Yapı Kredi'nin Beyoğlu'ndaki o şahane kitabevine gidip alışveriş yapmak çok daha zevkli.

Yapı Kredi Yayınları

Hep Kitap %25 indirim yapmış. Güzel kitaplar yayınlıyorlar, birazcık daha yüksek indirim beklerdim. Ama 3 kitap 20 Lira kampanyası da yapıyorlar. 

Hep Kitap'dan Taisia Kitaiskaia'nın Edebiyatın Cadıları kitabını aldım. Çizimlerle bezeli, baskısı mükemmel, şahane bir kitap.

Hep Kitap

Hep Kitap
Yabancı Yayınları'ndan Darağacı Dansı'nı alacaktım ama elim çok ağırlaşınca alamadım :( Erika Foster polisiyelerine devam edeceklerini söylediler, doğrudur inşallah, sevdiğim bir polisiye serisi.

Yabancı Yayınları

Yabancı Yayınları

Martı Yayınları da 5 - 10 - 15 - 20 Lira etiketlerle fuarın hakkını veriyordu bu sene.

Martı Yayınları

Martı Yayınları

Nemesis Yayınları'dan geçen sene J.D. Baker'in tüyler ürpertici iki kitabını almıştım 4 Maymun ve 5.Cinayet. Stanta gidince görevlilere özellikle teşekkür ettim, bu müthiş cinai yazarı tanımamı sağladıkları için. Serinin üçüncü kitabını da seneye göreceğiz inşallah fuarda.

Nemesis'den J.D. Barker'in Dacre Stoker ile yazdığı Dracul romanını aldım. Bir de yine tavsiye ettiler, Michael Connely'nin Şair romanını aldım. Müthiş bir polisiye yazar keşfetmek üzereyimdir umarım.

Nemesis Yayınları

Nemesis Yayınları

Pegasus Yayınları geçen seneki indirim furyasını bu sene de devam ettiriyor, eksik setlerinizi %40, %50 indirimlerle alabiliyorsunuz. Ben geçen sene Deborah Harkness'in Ruhlar Üçlemesi'ni yarı fiyatına almıştım.

Bu sene Sandra Cisneros'un Mango Sokağındaki Ev romanını aldım.

Pegasus Yayınları

Pegasus Yayınları

Pegasus Yayınları

Artemis Yayınları da %25 indirim veriyor, fuara niye gelelim o zaman?

Artemis Yayınları

İş Bankası Kültür Yayınları, %25 indirim :(

İş Bankası Kültür Yayınları

Alfa Kitap %25 indirim :(
Alfa Kitap


İthaki Yayınlarında özel setler ve indirimler vardı, genel indirim oranını yakalayamadım.

Joanne Harris'in Loki'nin Müjdesi ile Unutulmuş Fantastik Klasikler serisinden çıkan William Morris'in Dünyanın Ötesindeki Orman kitaplarını aldım.


İthaki yayınları

İthaki Yayınları

Altın Kitaplar'da %30 indirim var.

Altın Kitaplar


April Kitap stantından 5 Liraya 10 Liraya çok güzel kitaplar alabilirsiniz. Bana Vejateryen'den tanıdığımız Han Kang'ın  Çocuk Geliyor romanını hediye ettiler, teşekkürler Nazlı'cığım.


April Kitap

April Kitap

April Kitap

Epsilon stantını çekmemişim, Epsilon'dan çıkacak Londra Nehirleri romanını almayı çok istiyordum ama fuarın ilk gününe yetişmemiş maalesef. Fuara tekrar gidersem mutlaka almak istiyorum bu kitabı da.

Oğlak Yayınları stantı da çok güzeldi, neden fotoğraf çekmemişim anlamadım. Oğlak Yayınları Klasik Maceraperestler diye bir seriye başlamış. Kerime Nadir'in Dehşet Gecesi romanı ile Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Kesikbaş romanını aldım.

Elim kolum kitap dolunca daha fazla gezemedim dostlar. Koridor Yayınları ile Mundi Kitap'ı kaçırdım bu yüzden. Onları görmeyi istiyordum.

Ve işte kitaplarım :

Fuar ganimetleri

Tabii serüven burada bitmedi, bu kitaplarla fuardan çıkıp metrobüse geldim. Metrobüste oturduk hepimiz allahtan, Zincirlikuyu'ya kadar otura otura geldik, oradan karşı metrobüsüne aktardık. Köprüyü geçtikten sonra Akasya AVM durağında inerek metroya aktarma yaptık. Metrodan Kadıköy meydanda inerek en sevdiğimiz Neva'ya yürüdük. Orada bütün gece yedik, içtik. Bence şahane bir gündü bu seneki fuar günü. Çok yorulsam da değdi:) seneye gene gideriz umarım.

Sezgin Kaymaz ekibi fuar yorgunluğunu atıyor

xo xo

7 yorum:

 1. Sizi çok uzun zamandır takip ediyorum blogda Sezgin Kaymaz severek okuduğum bir yazar , onunla beraber fuara gidebilir olmanın havası da başka olsa gerek çok özendim buna . Ayrıca Michael Conelly den Betondaki Sarışın ve Kan Bağı isimli iki kitap okudum çok beğendim bu nedenle sizin Şair üzerine yorumunuzu merakla bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim:) Michael Connelly'i nasıl keşfetmemişim bugüne dek hayret şaşırdım. Hemen okuyayım ben onu.

   Sil
 2. Beni oyle duygulandirdin ki anlatamam. Her seyden once kalpler bir zaten ama seninle birlikte fuarda hissettim kendimi, cok tesekkur ederim canim benim.
  Michal Connelly cok ozel bir yazar benim icin. Butun kitaplarini okudum ve kendine gore bir sirasi var aslinda ama ayri ayri da okunabilir. Hic pisman olmayacaksin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımsın benim.
   Connelly'e sevindim şimdi bak, yayınevi stantında adam akıllı insanlar olunca ne güzel tavsiyeler veriyorlar.

   Sil
 3. Yine çok güzel bir fuar yazısı olmuş, Cuma gidersen devamını bekliyorum.Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet gittim, yazı geliyor az sonra:) Sevgiler.

   Sil
 4. Okurken hissettim, dolu dolu bir yazı olmuş. Diğer fuar yazılarınızı da okuyacağım şimdi kendini okutuyor cümleleriniz. :)

  YanıtlaSil

Yaz ki muhabbet olsun.