14 Haziran 2015 Pazar

İsveç Kraliyet Düğünü

İsveç kraliyet ailesinin enteresan bir hikayesi var. Seneler evvel, Napoleon'un Fransa'yı yönettiği yıllarda, İsveç kralı delirmiş ve ardından tahta çıkacak kimse de yokmuş. Bunun üzerine parlamento toplanmış ve ülkeye yeni bir kral seçmişler, ne kadar acayip değil mi? Seçtikleri adam ise Jean Baptiste Bernadotte imiş, yani Napoleon'un en sevgili generali. Bernadotte'un karısı ise Desire Clary isimli Marsilyalı bir ipek tüccarının kızıymış. Bu kızın ilk sevgilisi de Napoleon'un ta kendisi işte. Zamanında sahaftan bulduğum Desire isimli kokuşuk kitap sayesinde bütün bu detayları öğrenmiştim işte.

Hülasa, İsveç'te hala devlet başkanı olarak Bernadotte hanedanlığı hüküm sürmekte. Tabii İngiltere'deki gibi sembolik bir kraliyet ailesi bu. Ne var ki muhteşem mücevherleri ve Avrupalı diğer hanedanlarla dostlukları ile gayet royal bir hayat yaşıyorlar.

İşte ben de senelerdir gizli gizli İsveç kralının küçük oğlu Carl Philip'i seviyordum :)))) Kel, kepçe kulaklı, at suratlı Windsor prenslerinin aksine, Carl Philip tam bir beybisiydi, canısıydı. Ama o da bir kuş olup 13 Haziran günü bu semalardan uçup gidiverdi:))

Beybisi Carl Philip


Prens Carl Philip ile model sevgilisi Sofia'nın düğününe Avrupa hanedanları katıldı. Önce misafirlerden ilginç olanlara göz atalım.


Sophie, Wessex Kontesi ve Prens Edward, Wessex Kontu


İngiltere'yi düğünde Kraliçe Elizabeth'in küçük oğlu Prens Edward ile karısı Sophie temsil etti. Sophie her zamanki gibi sade, zarif idi. Prens Edward da pek çirkin işte görün yıllarca prens diye bize neleri ittirdiler.

Danimarka Kraliçesi Margrethe

İskandinav devletleri hep komşularına verdikleri için üst düzey katılım sağlamışlardı düğüne. Zaten hepsi akraba. Danimarka kraliçesi de her zamanki pervasız, cüretkar, renkli stiliyle pek çarpıcıydı.


Danimarka Veliaht Prensi Frederik ve Prenses Mary

Margrethe düğüne gelirken iki oğlunu ve gelinlerini de getirmiş. Veliaht Prens oğlu Frederik, hakkını yemeyelim, royal alemlerde yakışıklılığı ile nam salmıştır ama yıllardır evli ve 4 çocuk babası. Yıpranmış artık. Prenses Mary ise lavanta tuvaleti ve incileriyle çok şıktı. Beğendim.


Danimarka Prensi Joachim ve Prenses Marie

Bunlar da Danimarka'nın ikinci prensi Joachim ile karısı Marie. İkinci oldukları her hallerinden belli, yürüyün canım, ilerleyin, yolu kapatmayın.


Kraliçe Maxima

Ve en sevdiğim, Hollanda Kraliçesi Maxima elbisesi ve takıları ile kırmızı halının da kraliçesi olmuştu. Çok beğendim.

Maxima

Ayy bunun da kocası çok çirkin, güzel kızlar çirkin prenslerle evlenince üzülüyorum. Yapmayın böyle. Maxima aslen Arjantinli ama Hollanda'da çok seviliyor. Daima renkli, risk almaktan çekinmeyen, deneyimlere açık bir stili var.


Kraliçe Sonja

Norveç Kraliçesi Sonja, 70'li yıllardan kalma bir kızlık elbisesi ile gelmiş düğüne. Peeeh, hiç beğenmedim. O da yanında oğluyla gelinini getirmiş, komşu düğüne gidiyorlar ya:)


Norveç Veliaht Prensi Hakoon ve Prenses Mette-Marit

Norveç'in gelecekteki kralı ve prens aleminin yüz aklarından Hakoon ile eşinin aşk hikayeleri de ilginç. Mette-Marit prensle evlendiği zaman halk tarafından pek sevilmiyormuş. Prenses aleminde pek görülmedik şekilde bekar bir anneymiş, çocuğunun babası horoyinmanmış, kendisi de asi gençlik yaşamış falan filan. Ama senelerdir Hakoon ile evli, iki de çocukları var. Geçmiş unutulmuş görünüyor. Fakat ablanın dallı güllü elbise merakı bir türlü geçmedi. İşte istediğin kadar prenses ol, rüküşlük baki kalıyor. Bu kız senelerdir ya fırfırlı etek ya da dallı güllü elbise giyer. Başka bir numarasını göremedik.


Kraliçe Mathilde

Belçika Kraliçesi Mathilde, o gümüş tilki kocisini evde bırakıp düğüne gelmiş. Mathilde hep sade ve zariftir, bu sefer elbisesi hoş ama o belini biraz alçakta tutaymış, böyle Gülazer bacı gibi görünmezdi:(

Prens Nikolaos ve Prenses Tatiana

Yunan prensi Nikolaos'un eşi Prenses Tatiana ise en gerçekten prenses gibi görünen kadındı. Ay çok beğendim!


Evet, gelelim aile üyelerine.

Kral Gustaf ve Kraliçe Silvia

Damadın annesi İsveç Kraliçesi Silvia, bol taşlı tuşlu, parlak bir elbise giymiş. Demek ki dünyanın neresine gidersen git, kaynana her daim kaynana oluyor ve o elbiseyi giyiyor.


Prenses Madeleine

Damadın küçük kız kardeşi bir kaç sene evvel Mr Big'e benzeyen Christopher O'Neill diye bir iş adamıyla evlenmişti. Hemen çocuk doğuran prenses, vakit kaybetmeden tekrar hamile kaldı ve abisinin düğününe pırtlatmaya hazır halde katıldı. Chris O'Neill ise çökmüş, o Mr Big havası gitmiş adamın, pelteye dönmüş adeta:)


Veliaht Prenses Victoria, Prens Daniel

Damadın ablası, aynı zamanda İsveç'in veliaht prensesi Victoria ise düğüne H&M'in hazırladığı bir tuvaletle katıldı. Daima tam bir prenses gibi giyinen Victoria'nın düğün için M&M'i seçmesinden hoşlanmadım ama kıyafeti fena değil.

Bunun da kocasıyla öyküleri enteresan. Kocası bunun aerobik hocasıymış zamanında:) Yıllarca gizli aşk yaşamışlar. Sonunda prensesin Avrupalı bir prensle değil de aerobikçi Daniel ile evleneceği ortaya çıkmış. Bunların da düğünleri o vakit olay olmuştu. Düğünden sonraki geleneksel balkon konuşmasında Victoria, İsveç halkına ona prensini verdikleri için teşekkür etmişti. Şimdi Daniel çok seviliyormuş ülkede.


Sonunda konuklar kiliseye yerleşti ve düğün başladı. Sofia, babasının kolunda içeri girince yakışıklı damat heyecandan ağladı
Prenses Sofia, Prens Carl Philip

Gelinliğin hiç bir özelliği yoktu, dümdüz sade bir şey. Adeta sünepeydi. Buketi hoştu ama. Tacı ise kaynanası ile kayınpederinden hediye, zümrütlü elmaslı bir tiara idi. Zarif ve hoş bir parça.Düğün boyunca Carl Philip gözlerini yeni karısından alamadı. Allahııımm adam gerçek bir masal prensiymiş meğersem:)


Gözleriylen yidi bitirdi hakim bey

Gitti gül gibi prens


Düğün ise kraliyet tarihinde görüp göreceğiniz en farklı törene sahne oldu. İlahiler, marşlar yerine düğün boyunca Carl Philip ile Sofia'nın favori pop ve rock şarkıları çalındı. Canlı canlı Coldplay şarkısı söylendi. Hele finalde bunlar kiliseden çıkarken bütün davetliler ayakta alkışlayarak tempo tutuyorlardı. Gerçekten görülmedik bir düğündü onlarınki.
Tabii düğünden sonra at arabalı geçit töreni yapıldı. İşte İngiliz kraliyet düğünü Large beden ise bunlarınki de Small idi ama sevimli ve eğlenceli idi.


Zaferi bulma mutluluğu

Böylece yeni prenses, kocası, aileler ve davetliler saraya gidip gece boyu süren kutlama ziyafetine katıldılar.


Bundan sonra bir kraliyet düğünü görebilmemiz için Prens Harry'nin evlenmesi gerekiyor. Sonra 30 sene (George büyüyene kadar) düğün olmaz, bütün prensler kapıldı artık. Geçmiş olsun:(


xo xo


8 yorum:

 1. Bi kaynana kıyafeti giymeyen ben varım galiba, esef ettim kendime. Hepsi rüküş yahu bunların :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani prenseslik rüküşlüğe mani olmuyor değil mi Leylakcığım:) Neyse bize malzeme çıkıyor bari ohh:)))

   Sil
 2. sen bu tac mı taç mı her neyse tria mria nerden biliyon kız:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Altı kompile kapalı silindir gibiyse taç:))) böyle yarım ay gibi saçına tutturmalıysa tiara deyollar:))))

   Sil
 3. Merhaba tesadüfen bodrum tatili yazılarınızı okudum cok çok güzel açıklayıcı yazmışsınız. Şehirden kaçmak istediğimiz su gunlerde tam bir rehber oldu. Bu senede gitmeyi düşünüyor musunuz? Hala tavsiye edermisiniz kaldığınız oteli?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sene gidersem yine Atrium'da kalırdım. Odadan çok fazla beklentiniz olmasın ama sabah kahvaltı ve akşam yemeği vermesi çok büyük avantaj. Her gece ne yiyeceğim derdi gerçekten yoruyor insanı:)

   Sil
 4. Çok matrakça anlatmışsınız çok güldüm ama onlar sade ve relax olmayı seviyorlar biz turkıshler ise hep zoru abartıyı bide boya badanayı seviyoruz 😅

  YanıtlaSil
 5. Çok matrakça anlatmışsınız çok güldüm ama onlar sade ve relax olmayı seviyorlar biz turkıshler ise hep zoru abartıyı bide boya badanayı seviyoruz 😅

  YanıtlaSil

Yaz ki muhabbet olsun.