18 Aralık 2015 Cuma

SPOILER İÇERMEZ : Star Wars The Force Awakens


Çarşamba gece yarısına doğru evden çıkıp bir taksiye atladım. Taksi şöförü de Yoda'dan halliceydi, neyse adamcağız Force'un rahmetine kavuşmadan İstinye Park'a getirdi beni. Sinemaya indiğimde fuaye dolmuştu bile, bende ise heyecan artık tavan yapmış, sürekli "naaa naaa nananaa naaa naa" Star Wars temasını mırıldanıyorum:)
Fuaye epey kalabalıktı, hiç çocuk yoktu ortalıkta. Geceyarısı ilk seansa benim gibi 3 ay evvel bilet almış gençlerle orta yaş grubu Yıldız Savaşları müdavimleri ile doluydu etrafım. Bi ara filmin posterini dağıtmaya başladılar, ben de aldım bi tane.

Sonra kapılar açıldı ve cümbür cemaat salona doluştuk, gözlüklerimizi alıp koltuklara yerleştik.

Ben en az yarım saat reklam izleriz diye düşünürken cart diye LUCASFILM yazısı ekranda belirdi.

derkenVe sinema tarihinin gelmiş geçmiş en güzel film müziği bir anda patladı, sinema salonundan çığlıklar arşa yükselmişti, herkes bağırıyor, alkışlıyor, haykırıyor, gülüyordu.Ben sadece var gücümle çığlık atıyordum. O anı anlatmam mümkün değil, salt bu coşkuyu yaşamak için bile gitmeye değermiş gece yarısı seansına.


Sonra STAR WARS EPISODE VII THE FORCE AWAKENS başlığı ve efsanevi kayan yazılar akmaya başlayınca ben de kendimi koyverdim, gözlerimden yaşlar boşaldı, bütün kayan yazı boyunca ağladım. Gözlüklerin buğulanmasından korkmasam epey kendimi bırakıp hüngür sümük ağlardım.


Film boyunca aynı coşku devam etti. Klasik kahramanlardan biri çıktığı anda salonda alkış koptu, çığlıklar, heyecanlı bağırışlar eksik olmadı. Alkış kıyamet izledik filmi, müthiş zevkli bir deneyimdi.


IMAX 3D teknolojisi ise beni büyüledi, ben ömrümde böyle sinema izlememiştim. Ortamın içinde gibisiniz, uzaydasınız. Olaylar etrafınızda cereyan ediyor. Yıldız destroyeri burnumun ucuna geldi mesela, her şeye dokunabilirmiş gibi hissettim. Misal kar yağarken, üstünüze başına yağıyor sanki. Harikulade idi. Fırsatınız varsa muhakkak IMAX ekranda izleyin filmi. Belli ki çok özenerek çekilmiş.


Filmle ilgili genel olarak düşüncelerime gelirsek,

Bence film prequel üçlemeden daha iyi! Orijinal üçlemenin ruhuna daha yakın buldum bu bölümü.

İlk yarıyı epey beğendim, ikinci yarı fazla nostalji treni gibi geldi.

John Williams'ın müziklerinden en çok Rey'in teması dikkatimi çekti ve aklımda kaldı. En güzel tema Rey'e yazılmış. Finaldeki tema da akılda kalıcı idi. İnşallah John Williams Force'un rahmetine kavuşmadan 8. ve 9. bölümlerin de müziğini yazar.

Yeni genç kahramanları çok sevdim. Rey nefis bir karakter. Asla kurtarılması gerekmiyor, daima başının çaresine bakabilen çok güçlü bir kız. Finn eğlenceli karakterimiz. Korkmayın, filmdeki mizah gayet dozunda idi, sululuk yoktu yani. Poe Dameron ise galaksinin en iyi pilotu imiş. Müslüm Gürses'in gençliğini andırmakla beraber onu da sevdim, tam bi Star Wars kahramanı olacak adam bu Poe.

Yeni ponpon droidimiz BB-8 şahane tek kelimeyle. Kedi canını seni!


Ayy böyle bir şeyden bahsetmeden anlatmak çok zor. İkinci yazımda köküne kadar spoiler vereceğim, bütün filmi anlatacağım, savulun!

xo xo

2 yorum:

 1. Savuldum, bekliyom! :)))
  Spoiler içeren göndeini Perşembe günü okuyacağım :) İzledikten sonra.
  Karar verdim, bb-8 alacağım şu kumandalı olanından, ofise götürüp koridorda gezdireceğim tipsizi :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaaa BB-8 kedi canını:) Ofis yıkılır valla:) Senin kızlar da deli olurlar deli:)

   Sil

Yaz ki muhabbet olsun.