19 Ocak 2006 Perşembe

Günlük 100 euro ödeyip kendilerini 'dağa kaldırtıyorlar’

mümkünse para babası bir medya patronu beni de İspanya'ya, Amsterdam'a, Bali'ye falan göndersin, ben de böyle haberler yapayım!

MEHMET ÇİFTÇİ İspanya DHA
İSPANYA’da bir turizm şirketi, macera arayan turistlere, ülkenin dağlık bölgelerinde yaşayan eşkıyayla heyecanlı anlar yaşamak üzere paket turlar düzenlemeye başladı. Tam gün için adam başı 100, yarım gün içinse 50 euro ödeyen turistler, otobüsle ilerlerken eşkıya tarafından durdurulup ’dağa kaldırılıyor’. Tur süreleri, isteğe göre 1 haftaya kadar çıkarılabiliyor.

'MACERA YAŞAMAK' İSTEYENE...
İspanya’nın güneyindeki Cadiz kentinde ’Eşkiya Tur’ (Bandolero Tour) adıyla faaliyet göstermeye başlayan turizm şirketi, bölgenin Fas ile sınır ve dağlık olmasından yararlanıp buralarda kanun kaçağı olarak yaşayan eşkıyayla macera yaşamak isteyen turistlere turlar düzenliyor.
’Eşkiya Tur’ adlı acentası yoğun ilgi gören girişimci Juan Luis Moreno Bernal, amacının turistlere ’gerçek İspanyol eşkıyasını’ tanıtmak olduğunu söyledi. Bu fikri hayata geçirmeden önce dağdaki eşkıyayla anlaştığını belirten turizmci Moreno Bernal, bu kişilerin aslında birer ’halk kahramanı’ olduğunu savunarak, turlar sayesinde eşkıyaya yönelik bakış açısının da değişeceğini öne sürüyor.

‘KURTARILINCAYA' KADAR 'REHİNE’ ROLÜNDE EĞLENİYORLAR
20 kişilik gruplar halinde düzenlenen turlarda, otobüslerle arazide ilerleyen turist kafilesinin önü eşkıya tarafından kesiliyor ve turistler bileklerinden kelepçelenerek ’dağa kaldırılıyor’. Bu andan itibaren eşkıyanın ’rehinesi’ olan turistler, ’uslu dururlarsa’ kendilerini kaçıranlardan iyi muamele görüyor.
İspanyol eşkıya geleneklerine göre rehinelere güzel yemekler verilmesi gerektiğinden, sözde ’kaçırılan’ turistlere de, açık alanda yakılan ateşler üzerinde pişirilmiş yerel yemeklerle ziyafet çekiliyor. Kanun kaçakları ayrıca ’söz dinleyen’ turistlere flamenko gösterileri sunup, ’kurtarılma’ vakti gelene kadar onlara eğlenceli anlar yaşatıyor.

EŞKIYA 'GERÇEKSE’ ŞİRKET KAPATILABİLİR
Moreno Bernal, tura katılacak kişilere, bu kanun kaçaklarının nefis yemekler yapan aşçılar olduğunu da hatırlatarak, "Gerçek İspanyol yemeklerini eşkıyayla birlikte dağlarda, doğal ortamda yiyin" çağrısında bulunuyor. Turlara özellikle ABD’den büyük ilgi var. Juan Luis Moreno Bernal’in düzenlemeye başladığı turlara İspanyol hükümetinin nasıl bir tepki göstereceği de merak konusu oldu. İspanyol gazeteleri, açıkgöz girişimcinin turlarında görülecek eşkıyanın ’gerçek’ olması halinde turizm şirketinin kapatılacağını savunuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yaz ki muhabbet olsun.