29 Nisan 2011 Cuma

William ve Kate'in Kraliyet Düğünü

İşsiz güçsüz biri olduğumdan sabahtan akşama kadar BBC kanalında kraliyet düğününü izledim dostlar. Yüzbinlerce insanın Londra caddelerini doldurduğu bu büyük gösteri, aslında hayranlık uyandıracak kadar mükemmel planlanmış ve tıkır tıkır işleyen devasa bir organizasyon idi. Herşey o kadar düzgün ve dakik işledi ki, hayran kaldım.

Öncelikle soyluluk ünvanı olmayan halktan konuklar kiliseye geldiler. Düğünün en eğlenceli tipleri bunlardı zaten, kadınlar rengarenk, capcanlı kıyafetler giymiş, kafasına bir tüy olsun, bir kuş olsun, ya da kocaman bir gonca olsun, illa şapka takmışlardı.

Düğünün tek skandalı, İngiltere başbakanının karısı Samantha'nın düğüne şapkasız, kuş kondurmadan gelmiş olması idi. Kraliçe kulağını çeker artık bilmiyorum!David ve Victoria Beckham geldiğinde kiliseyi kuşatan izleyiciler deli gibi tezahürat yaptılar. Victoria hamileliğine rağmen pek zarifti. David ise açıkçası prensten çok daha yakışıklı olmuştu peh peh peh!


Tam bildirilen saatte prens William ve sağdıcı Prens Harry , antika bir Rolls Royce ile kiliseye geldiler, çanlar çaldı bunların şerefine, pek güzel oldu.Harry çok matrak görünüyordu, kesin deli gibi dalga geçip eğleniyordu abisi ile:)))

Daha sonra yabancı kraliyet aileleri içeri girdiler. Zaten bu Avrupalı kraliyet ailelerinin topu akraba biliyorsunuz. Kraliçe Elizabeth'in büyük büyük büyük büyük annesi Kraliçe Victoria, zamanında 9 tane çocuk doğurmuş. Bunları da hep Arupalı prensler prenseslerle evlendirmiş. Böylece İngiliz kraliyet ailesi bütün Avrupa monarşisi ile akraba olmuş.

Davetli ailelerden biri İspanyol kraliyet sülalesi idi. Prenses Letizia yine çok güzeldi. Kıskanç kaynanası kraliçe Sofia ise her fotoğrafta Letizia'nın yanında dikilip güzelliğini gölgelemeye çalışıyordu. Ayy hiç sevmiyorum bu Sofia'yı, soğuk nevale!
Keltoroş Monako prensi de yüzücü nişanlısı ile düğüne katıldı. Bunlar da yazın evleneceklermiş.

Prens Albert ve CharleneHollanda veliaht prensi ve eşi prenses Maxima
İsveç'in veliaht prensesi Victoria da geçen sene halktan sıradan biriyle evlenmişti. O da kocası biraz kibarlık, asillik görsün diye takmış koluna getirmiş düğüne:

İsveç veliaht prensesi Victoria

Böylece sıra evsahibi aileye gelmişti. Öncelikle gelinin annesi Carole Middleton kiliseye geldi. Uçuk mavi kıyafeti içinde çok sade, şık ve de zarifti.
Kadın sebat edip kızını saraya gelin etmişti sonuçta. Artık ne kadar hava atsa yeridir, öyle değil mi dostlar?

İngiliz kraliyet ailesi için Buckingham sarayından sıra sıra otobüs kaldırıldı kiliseye. Valla dalga geçmiyorum, sıra sıra otobüsler saraydan kiliseye taşıdı Kraliçe'nin akrabalarını. Bu otobüsle taşınan akrabalardan sonra antika Rolls Royce ile Kraliçe'nin 1. dereceden ailesi kiliseye geldiler.

Damadın babası üniformasını giymiş, damadın üvey anası Camilla ise maalesef pileli eteğiyle kendini yarım dünyaya çevirmişti.Camilla aslında Galler Prensi olan Charles ile evli olduğundan otomatikman Galler Prensesi ünvanına sahip oluyor, ancak Lady Diana'yı taparcasına seven İngiliz halkının tepkisini çekmemek için Cornwall Düşesi ünvanını tercih etmişti kendisi.


William'ın kuzenleri prensesler Beatrice ve Eugenie çılgın şapkalarıyla düğüne damgalarını vurdular.

York kızları

Beatrice ve klozet kapağından şapkası


Kraliçe Elizabeth'in tek kızı Prenses Anne ilk kez demode elbiseler yerine mor renkli hoş birşeyler giymiş. Bu Anne'i de hiç sevmem ıyy, Sofia gibi soğuk nevaleden bu da.

Prenses Anne

Kraliçe'nin en küçük gelini Sophie her zamanki gibi soluktu:

Sophie, Wessex Kontesi
 Prenses Anne'in hiç bir kraliyet ünvanı taşımayan kızı Zara ise pek değişik giyinmişti :

Zara Phillips


Gelinin güzeller güzeli kız kardeşi, başnedime Pippa, minik nedimeler ve içoğlanları ile kiliseye geldi. (Pageboy'un Türkçesini bilemedim, içoğlanı işte:)) Gördüğünüz gibi Pippa da çok sade ve zarifti, elbisesi şahane idi. Sadece bronzlaştırıcı spreyi biraz fazla kaçırmış, Arabistan çöllerinden kaçmış gibiydi.

Kiliseye gelinden önce en son olarak Kraliçe 2. Elizabeth geldi. Sarı renk kıyafetiyle çok şıktı, ay ilk kez demode değildi yani çok beğendim..Ve nihayet beklenen an. Kate Middleton ona eşlik eden babasıyla beraber kaldığı otelden ayrılıp Rolls Royce'a bindi ve kiliseye doğru yola çıktı, yolun iki yanından binlerce kişinin bağrışları ve çığlıkları Kate'e eşlik etti bu yolculukta.

Çanlar deli gibi çalarken gelin hanım arabadan indi ve aylardır beklenen gelinlik gözler önüne serildi:
Gelinliği Alexander McQueen modaevinden Sarah Burton hazırlamıştı. Sapsade, zarif, ve ilk görüşte herkese Grace Kelly'i anımsatan gelinliğin 2 metre 70 santimlik mütevazi bir kuyruğu vardı.Kıyafetin göğsü ve kolları dantel olduğu için hepimizin aklına Grace Kelly ve boğazına kadar dantelli gelinliği gelmişti. 

Grace Kelly

Kate kulaklarına bir çift küpe takmış, kısa duvağını da Kraliçe'den ödünç aldığı Cartier yapımı Halo tiara ile saçlarına tutturmuştu.


Saçlarını açık bırakan Kate, her zamanki stilinden ödün vermemiş, makyajını da kendi yapmıştı. Makyajla ilgili tek söyleyeceğim yanaklar biraz fazla mı pembe olmuş ne? Benim gibi elini bol tutmuşsun Kate ahahah.

Böylece çanlar, marşlar, ilahiler eşliğinde Kate Middleton kiliseden içeri girdi, babasının kolunda,  mihrapta onu bekleyen William'a doğru 3,5 dakika boyunca yürüdü. Doğrusu bu esnada Prens Harry'nin yanında olup esprilerini duymak isterdim. Çok tatlı bu Harry, pek afacan ve şakacı bir tipe benziyor:)))


Bundan sonra nikah kıyıldı. Yeminlerini okurken Kate'in zar zor sesi çıktı, çok heyecanlandı herhalde. "Kabul ediyorum" filan derken tüy gibiydi sesi, bir an hiç konuşamayacak sandım.

Yine ilahiler okundu, konuşmalar yapıldı. Sonunda William ve Kate kolkola kraliçeyi selamladılar ve marşlar ve çan sesleri eşliğinde kiliseden çıktılar. İçeri Kate Middleton olarak giren gelin, Cambridge Düşesi olarak dışarı çıktı. Demek ki ne oldum değil ne olacağım demeli?? ahahaahCambridge Dükü ve Düşesi

Bunlar kiliseden çıkarken başnedime Pippa ile sağdıç Harry'nin muhabbeti koyulttukları da gözden kaçmadı :)))

Gelinle damat dışarı çıktıklarında çok şükür yağmur yağmıyordu. Böylece güzelim 1902 yapımı üstü açık at arabasına bindiler ve 30 sene önce Lady Diana'nın yaptığı gibi yolları kaplayan insanckları selamlayarak Buckingham Sarayına döndüler. Düğünün belki en güzel kısmıydı bu atlı araba geçişi.


Şimdi düşünüyorum da, hani biz Büyükada'da faytona binince ne olur? Peeeh bok tezek kokusundan burnumuz düşer, değil mi? Peki bu çocuklrın atı sıçmadı mı hiç, kokmadı mı? Çok merak ettim doğrusu.

Herkes saraya döndüğünde ise yollarda biriken binlerce insan sarayın önündeki meydana doğru yürümeye başladı, inanılmaz bir düzenlilik içinde, meydan yüzbinlerce kişiyle doldu, taştı. Şimdi herkes gelinle damadın balkona çıkıp öpüşmesini bekliyordu. Eh William ve Catherine de halkın arzusuna uydular.


Sarayda yarım saat resmi düğün fotoğraflarını çektiren çift, aileleri ile balkona çıkıp halkı selamladılar. Sonra öpüştüler, sonra inanaılır gibi değil bir kere daha öpüşüp balkonun tadını çıkartan ilk çift olarak tarihe geçtiler.


Saraydaki resmi davetten sonra gelin ve damat plakasında "Just Wed" yazan antika Aston Martin arabaları ile dinlenmek üzere evlerine gittiler. Düğünün belki de en sürprizli anı bu olmuştu.
Ben de düğünü kutlamak için ne yapayım, Kate William'ı öperken bana doğru uzanan bu güzelliği gördüm ve şappp diye bu ıslak burnu öperek düğünü bitirmiş oldum:))Sizin izlenimleriniz nasıl? Gelinliği beğendiniz mi?

xo xo


24 yorum:

 1. of olağanüstü bi yazı olmuş. izlercesine okudum o kadar güzel anlatmışsın ki :))) ayrıca ben gelinliğe görür görmez vuruldum. zaten hafif dantelli şeylere çok pis zaafım var.

  ne diyim mutluluklar onlara da bizlere de! :D

  YanıtlaSil
 2. ntv bile böyle güzel anlatmadı. sen ne güzel yazmışsın; ben bir pc bir tv arada tekel derken kısa kısa izledim; he bugün işte değildim; sivil itaatsizliklerdeydim.

  kadın güzel, oğlan kadını seviyor, kadın kendine güveniyor, adam hem kendine hem kadına güveniyor, kadın bakışlarını çekmiyor leydi di gibi alttan bakmıyor, aradaki yaş farkı önemli tabii, bir de 10 yılı aşkın çıkmış bunlar, gelinlik daha dekolte olsaymış ben daha çok sevecektim üst kısmı biraz açılabilirdi o v, ama en güzel toparlamayı sen yapmışsın.

  ben büyükadaya bir kere gittim, bir daha gitmem sanırım, cemaatten biriyle evlenip hadi kiliseye diye sürüklemezse:)))))

  at arabasını sevmiyorum; kokuyor

  ata binmek güzel bir hareket ama

  YanıtlaSil
 3. yavrum pek bi güzel yazmışsın ellerine sağlık. Ben şahsen beğendim gelini de gelinliği de. Onun tarzına yaraşmış. Ben olsam çok daha şatafatlı şeyler yapar idim. Ama ben olmadığım olamadığım için güzel olmuş. Bir yastık da kocasınlar. Diana da görseydi kim bilir ne güzel ne şık olurdu düğünde. Charles bilmedi kıymetini. Neyse belki bir kızları olur adını da Diana koyarlar güzel olur.

  Şimdi royal gerdek de sıra anacım :) öptüm

  YanıtlaSil
 4. judyy ben de butun gun evde bunu izledim bbc ntv arası gittim geldim bakıyım bizimkiler ne diyor diye. valla başbakanın karısının böyle pazara gider gibi gelmesine sinir oldum. gelin çok zarifti. her şey dediğin gibi tıkır tıkır işledi inanılmaz! ilahi kısımları bütün kilisenin beraber söylemesi falan çok güzeldi. inşallah william babası gibi olmaz geline iyi bakar. tıpkı bu düğün gibi saraylıların normal yaşamı da saati saatine geçermiş. kendimi onların yerine koyunca biraz korkutu geldi.çok güzel bi yazı olmuş ben üşendim yazmaya valla. bir de william'ın kuzenlerinin ilginç şapkaları aklıma acaba şapka geleneğiyle dalga geçmek için mi bunları seçtiler'i getirdi:D

  YanıtlaSil
 5. ulan durdular durdular tam cuma saatini beklediler nikahı kıymak için,en civcivli yerlerini kaçırmışım baksana:)) neyseki senin şahane sunumun sayesinde gördük son kısmını düğünün:))

  YanıtlaSil
 6. ben de youtube'dan azıcık baktım, tüm kızlar bilgisayar başında ağzımız beş karış açık prensesin gelinliğin inceledik.

  Bi de prens çok yakışıklı değil mi yaaa? yoksa prens olduğu için mi bana öyle geliyo :) boyu, posu, ses tonu, dişler fln muhteşem :) bir de çok mutlu gözüküyolardı. prenses tamam da prensin neşesinin de ondan kalır yanı yoktu. O mutlu ve neşeli haliyle gözümde bi kat daha yakışıkı oldu william :D:D şeker kız candy'nin sevgilisi anthony gibi aynı :):):)

  diğer dedikodulara gelince:

  * yuuuuhhh! victoria beckham yine mi hamile? magazinden çok uzak kalmışım demekki. Gerçi ben onun yerinde olsam değil 4 , 14 tane doğururum :)

  *Çılgın kuzen beatrice'in üzerindeki pudra rengi palto muhteşem güzellikte!

  *prenss harry'nin saç traşına ihtiyacı var. Huckleberry finn gibi gelinir mi royal weddinge

  *charles ve camilla ne kadar yaşlanmış. Elizabeth'in yaşıtı gibi olmuşlar!

  *Diğer postunda sadece Grace kelly'den bahseder misin. Muhteşem bi prensesmiş o da. Heleki gelinliği.....Asıl nefesimi kestin beybi o bence :)

  *Grace kelly'nin düğün fotolarına baktım uzun uzun. Şimdi bütün gelinlikler kötü gözüküyor gözüme. Hepsi kırotik (kate hariç canım, günümüz gelinliklerini diyorum)

  *kedişi ben de öperim, döverim , sıkarım, ısırırım

  *çok eğlenceli bi yazıydı. Hep prenseslerden bahsedelim mi artık :):)

  YanıtlaSil
 7. Ay Judy'cim izlememe rağmen bu kadar detay alamamışım ben, sağol ya:)) Gelinliği beğendim evet, zarif olmuştu ama damat pek tipsiz bana göre:)) Bu arada Prens Harry'yi de sana uygun gördüm kabul edersen:))
  Kuzenlerin şapkaları ve Camilla korkunçtu:))

  YanıtlaSil
 8. çok güzel bir yazı olmuş ağzına sağlık judy.kate'i görünce bir an grace kelly'i görmüş gibi oldum. epeyce bir esinlenilmiş grace kelly'nin gelinliğinden ama şikayetçi miyiz, kesinlikle hayır. gerçi iki ay önce bir arkadaşıma gelinlik seçerken hafiften buna benzeyen bir gelinliği görevli "ayyy çok sade, böyle gelinlik mi olur" diye beni tersliyerek arkadaşımın elinden almıştı. şimdi kate'in fotoğrafını alıp gözüne sokmak istiyorum :)

  bir de şu sophia'dan ben de hiç haz etmiyorum. oğluyla gelininin sanırım düğün fotoğraflarından başka tek başlarına fotoğrafları yok, bu hep yanlarında. kaynanatör vallahi:P

  prens harry'ise bu haliyle weasley ikizlerine benzettim. kesinlikle eğlenceli bir tip :)))

  YanıtlaSil
 9. Cicim bende kocası çalışan bir bayannn olarak izledim rüya gibi muhteşem düğünü... Valla düğünde beğenmediğim tek şey William'ın keli idi... Azıcık saç ektireymiş daha iyi olacakmış... :)))

  YanıtlaSil
 10. Loana : heyy çok sevindim yazıyı beğenmene:) Gelinliği ben de çok beğendim. Kate kendi tarzından ödün vermemişti:)

  Handan : Evet di mi, Diana evlendiğinde 20 yaşındaydı, ben 20 yaşında her gece başka bir yerde içip yuvarlanmaktan başka birşey düşünmezken oncağız evlenip saray hayatına girmişti. Kate 29 yaşında, hem de neredeyse 10 yıldır William'ı tanıyor, bunlar mutlu mesut yaşarlar. Ancak 40 yıl sonra kral ve kraliçe olurlar zaten, o zaman kadar yuvarlanıp giderler:)

  O at arabası koktu mu çok merak ediyorum hala:))

  YanıtlaSil
 11. thalassapolis : eh biz Türküz, biz olsan kesin abartırdık ahahaha eteğin en kabarığı, kuyruğun 30 metre olanını isterdik ahaahah

  sevişecek hal kalmamıştır bunlarda, yorulmuştur garibanlar:))

  gürültü : o başbakanın karısı hata etti, ne var yani insan eğlencesine takar bi şapka. ben çok özendim takayım kafama bir şapka, bir meyve, bir tüy:))

  ben hiç bunların yerinde olmak istemezdim, ne bileyim altın kafes gibi geliyor , şatafat, zenginlik tamam ama hapissin işte ne bileyim.

  YanıtlaSil
 12. Alkım : ahahaha olsun sen de öbür tarafa yatırım yaptın:))

  Euphoric : Prensin saçı varken daha yakışıklıydı, şimdi keltoroş oldu yazık:(

  * hamile, bu sefer nihayet kızmış

  *o palto Valentino imiş bebeğim

  * Harry her haliyle sevimli ahahah

  *Camilla çok sarsak ve sevimsiz, hiç sevmiyorum

  *Grace Kelly yeryüzüne gelmiş en şahane yaratıklar biri, yaparız tabii bir gün onun şerefine bir post:)

  *Grace'in gelinliğini yanlış hatırlamıyorsam o sırada çalıştığı film stüdyosunun tasarımcısı hazırlamış.

  *biz de seni öpüyoruz şap şup:)
  :))

  YanıtlaSil
 13. Leylak Dalı : ayy küçük ama o benden, 7 yaş var aramızda, vermezler onu bana:)))

  Camilla korkunçtu hakkaten o pileli etek felaketti:)

  Angelic : Sade güzeldir, görsün şimdi arkadaşın senin prenseslere layık zevkini anlamamış o canım:)

  evet ya di mi, her fotoğrafta Letizia'nın dibinde çirkin Sofia bitiveriyor, şöyle bir Letizia göremiyoruz rahat rahat. gıcık kaynana.

  Tombul Kelebek : yaa evet ne kadar çok saçı dökülmüş, tepesi açıktı resmen, yazık prense:(

  YanıtlaSil
 14. Judycim yazı harikaa olayı yaşadım resmen offf ayrıca gelinliği beğenmiş olsam da görüp "ooff" demedim. bir sönüktü çok güzel değildi eh iştee..

  ve mimlendin :)

  YanıtlaSil
 15. bak bu çok güzelmiş
  http://gundem.milliyet.com.tr/canli-yayina-400-milyon-tik/gundem/gundemdetay/01.05.2011/1384592/default.htm

  YanıtlaSil
 16. muhtesem bir dugun olmus.sirketimizin yeni internet sansurleri nedeniyle canli izleyemedim ama sonra hepsini izleyip , bi de siril siril agladim. niye agladim orayi henuz anlamadim.

  begendim gelinligi sade ve her devre uygun olmus.ben sahsen straplez taraftariyim ama kraliyet kurallari geregi gelinligin kollarinin ve omuzlarinin mutlaka kapali olmasi gerekiyor.

  william da cok yakiskliydi , gerci ben onu kendi uniformasinin icinde hayal etmistim ama tek hayal kirikligim bu olsun :)

  YanıtlaSil
 17. Ben de düğünü annemle izledim. O da bayılır kraliyetle ilgili şeylere. Annem dedi ki hiç bir düğün Diana'nın düğünü ile kıyaslanamaz. O ayrı bir fenomenmiş.Diana 1 Temmuzda yazın ortasında evlendiği halde ondaki kalabalık ve coşku hiçbir şeyde yokmuş. Neyse ben kızın gelinliğini beyendim ama kızı beyenmedim. Sanki Diana'yı gölgede bırakmıak için sadakatle ilgili bir söz söyledi evlenirken ki çok adiceydi. Diş yapısı ki veneer olduğu halde çok çirkindi.Şahsen kızkardeşini çok daha güzel ve sempatik buldum ben. Ama bana göre asıl olay kızın boşanmış anne ve babasının arasındaki TV'den bile hissedilen gerginlikti. Dikkat eden var mıydı ama yanyana gelmemek için adeta yarıştılar ve o kadar suratsızlardı ki inanılmazdı. Kızın babası çin işi oyuncak satan bir uyduruk oyuncakçı annesi de hostesmiş. Ben euronews den izledim. Şimdiden ne zaman boşanırlar diye bahisler açılmış. William yüzük takmak istemiyormuş bu da iyi bir işaret değil aslında. Harry çok fırlama bir herif. Tam bir parti hayvanı. Onunda sarışın sevgilisi arkadaşlarıyla gelmişti düğüne. Başbakanın karısı şapka takmadan gelmişti. Üstündeki elbise de Burberry Prorsum'dandı. Gayet ucuz bir elbiseydi.

  YanıtlaSil
 18. Mia : aldım mimi teşekkür ederim:)

  Alkım : Araplar düğünü 36. sayfada sel haberiyle beraber vermişler, felaket haberi ya:)))

  YanıtlaSil
 19. Lady Charlotte : çok görkemli ve etkileyici bir gösteriydi, hepimiz etkilendik. ben en çok at arabasıyla saraya gitmelerinden etkilendim, böyle ağzım açık kaldı, hani benim diyen para babaları en görgüsüz düğünleri yapabilirler ama bu at arabası olayını kimse yapamaz, vay anam vay dedim:)

  gelinlik şahaneydi, artık bu yaz düğünlerde bol bol görürüz bu modeli. Primark kesin koymuştur bile vitrine değil mi? :)))

  YanıtlaSil
 20. Coldmarch : Diana'nın düğünü ayrı bir fenomendi, çünkü tahtin varisinin düğünü ve bir devlet töreni idi. boyut olarak çok daha büyük ve kalabalık olduğundan Westminster'e sığmamışlar, düğün St Paul Katedralinde yapılmış idi.

  Ben Kate'i çok beğeniyorum, hiç adice birşey söylemedi, zaten sadakat kelimesi etmedi bile, Diana gibi "kocama boyun eğeceğim" kısmını yeminden çıkartmış, pek iyi de etmiş idi. Baştan aşağı sade, zarif ve çok güzeldi.

  Kate'in ailesi boşanmış değiller ki? Ayrıca kendi işlerini kurup milyoner olmuş insanlar. Annesi hostesmiş derken kötü bir şey gibi söylemişsin, halbuki ailecek çok sade, zarif ve abartısızlardı, takdir ettim hepsini.

  Benim babam da yüzük takmaz, maşallah 50 yıldır evliler.

  William seni almadı diye kızdın mı ne bu öfke bu celal? :))

  YanıtlaSil
 21. Valla hiç de öfkeli ve celalli yazmadım ama sen baya bi kraliyet avukatlığına soyunmuşsun:) Herkesin bakış açısı farklı tabi. Alman kanalı RTL'de kızın anne ve babasının boşanmış olduğu ve 30 yıl önce olsa Kraliçe Elizabeth'in böyle bir evliliğe asla izin vermiyeceği belirtildi.

  YanıtlaSil
 22. ahahah asıl dedikodu bu blogda çevriliyormuş haberim yok:)
  ezel yazısı gibi olmuş judym:)

  YanıtlaSil
 23. valla bebeğim gelinliğe bayıldım tam benim tarzım, malum benim gelinlikte dantel ve sadelikten kırılıyordu biliyorsun, tebrik ederim kendisini.

  pippa nın nedime kıyafeti on numara bizim sonradan görme sosyeteler gibi değil bunlar edepli :D

  senin de harry e mi versek iki de bir ona taktın gözümden kaçmadı değil judycim :D

  onlar kraliyet atı yaptıkları pembe ve gül kokulu :D

  YanıtlaSil
 24. Coldmarch : o düğünü izledikten sonra kraliçe gelse eteğini öpebilirdim, o derece mükemmel buldum herşeyi

  Zoikuş : aa ne diyorsun, günlerdir Kate ve düğünden başka birşey konuşmuyoruz vslla:))

  Küfkedim : Canım sen de bir prenses gibi zariftin düğününde.

  Evet ben b Kate'in ailesini çok sade buldum, o yüzden hoşuma gitti. Hani biz olsak her bir şeyini abartırdık, yok kırmızı halı daha uzun olsun, gelinliğin eteği daha çadır kadar olsun ahahah, işte o yüzden onlara william bize çokoprens:)

  Ya o atların durmunu çok merak ediyorum vallaha bak!:)))

  YanıtlaSil

Yaz ki muhabbet olsun.